Njegovo veličanstvo HRASTOV ŽIR
Šta je to u žiru što ga čini zdravom hranom?
Obzirom da je drvo hrasta veliki izvor pozitivne energije koju čovek može, neposredno, da primi iz prirode, nema sumnje da i njegov plod - žir može da ima pozitivan uticaj na zdravlje čoveka, posebno u obliku ishrane.
Za zdrav i dugovečan život čovek je predodređen da se okrene prirodi i koristi njene blagodeti. Žir je prirodan, organski proizvod, što znači da je nastao bez upotrebe hemijskih preparata u toku razvoja, sazrevanja, skladištenja i prerade za ljudsku ishranu.
Svaka hrana koja se unosi u ljudski organizam stvara životnu energiju, održava i izgrađuje ćelije i sprečava oksidaciju ćelija. Žir hrasta omogućava u ljudskoj ishani sve tri funkcije.
Energetska funkcija u žiru obezbedjena je cca 60% ugljenim hidratima i cca 5% mastima. Energetska funkcija omogućava održavanje života, kretanje, mehanički rad, stvara toplotu, daje rad srcu, omogućava disanje kao i rad drugih organa ljudskog organizma.
Gradivnu funkciju žir ostvaruje sa cca 5% proteina iz kojih organizam izdvaja aminokiseline. Ova uloga hrane omogućava neophodan gradivni materijal za rast i obnavljanje istrošenih ćelija organizma.
Antioksidativnu / zaštitnu funkciju obezbeđuje mnoštvo minerala koji se nalaze u žiru. Minerali su, ne samo potrebni, već i neophodni za normalno funkcionisanje ljudskog organizma. U žiru su identifikovani fosfor(P), kalijum(K), kalcijum(Ca), magnezijum(Mg), gvoždje(Fe), natrijum(Na), mangan(Mn), cink(Zn), bakar(Cu), hrom(Cr). Poznato je da su K, Ca, Mg, Na elektroliti koji su odgovorni za održavanje balansa tečnosti unutar i van ćelija u čoveku. Koliki je sadržaj makro i mikroelemenata u žiru zavisi od stepena termičke obrade, odnosno ciljnog proizvoda.